Description
Citadel combines modern design with reliable durability. Each 7″ x 47″ plank is crafted with a robust 20 mil (0.5 mm) wear layer, providing excellent resistance to scratches, stains, and daily wear. The pressed bevel edges add depth and realism, enhancing the natural plank look. Ideal for both residential and light commercial spaces, Citadel delivers lasting performance and style. Each carton covers 23.6 square feet for easy planning and installation.
Manufacturer : Flooring 2
| Specifications | |
|---|---|
| IIC Rating | 62 |
| STC Rating | 53 |
| Wear Layer | 20 mil |
| Dimensions | 7″ W x 48″ L |
| Waterproof | Yes |
| Thickness | 6 mm |
| Attached Cushion | 1 mm EVA |
| Click System | Valinge 2G |
| Installation Method | Click |
| Dimensions & Packaging | |
| Packaging | 23.6 Square Feet per Carton |
| Package Weight | 48.4 lbs per Carton |
| Warranties | |
| Rigid Core Luxury Vinyl Warranty | Lifetime Residential / 15 Year Commercial |
| Related Items | |
| CL-24 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CL-25 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CL-26 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CL-27 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CL-28 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CL-29 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CL-30 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CL-31 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CL-32 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CL-34 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CL-35 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CL-36 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |








Reviews
There are no reviews yet.