Description
The Citadel Tile combines modern design with lasting performance. Measuring 12″ wide by 24″ long, this luxury vinyl tile features a robust 20 Mil (0.5 mm) wear layer that offers superior protection against scratches, stains, and everyday wear. Its pressed bevel edges create a realistic grout-line appearance, adding depth and definition to any space. Ideal for both residential and light commercial applications, each carton of Citadel Tile covers 20.03 square feet, providing a stylish and durable flooring solution that’s easy to maintain and built to last.
| Specifications | |
|---|---|
| IIC Rating | 62 |
| STC Rating | 53 |
| Dimensions | 12″ W x 24″ L |
| Waterproof | Yes |
| Wear Layer | 20 mil |
| Thickness | 5 mm |
| Antistatic | Yes |
| Click System | Valinge 2G |
| Attached Cushion | 1 mm EVA |
| Installation Method | Click |
| Dimensions & Packaging | |
| Packaging | 20.03 Square Feet per Carton |
| Package Weight | 43.0 lbs per Carton |
| Pallet Count | 54 Cartons per Pallet |
| Pallet Square Feet | 1081.62 Square Feet per Pallet |
| Pallet Weight | 2322.0 lbs per Pallet |
| Warranties | |
| Rigid Core Luxury Vinyl Warranty | Lifetime Residential / 15 Year Commercial |
| Related Items | |
| CT-40 | EC, QR, SN, FSN A |
| CT-41 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CT-42 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CT-43 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CT-44 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CT-45 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CT-46 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CT-47 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CT-48 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CT-49 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |
| CT-50 | EC, RD, TM, QR, SN, FSN A |







Reviews
There are no reviews yet.