Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Construction | ABA 3-Layer Rigid Core, Stone Polymer Composite |
| Classification | ASTM F3261, Class 1, Type B, Grade 1, Class B |
| Dimensions | 7.25” Wide x 60” Long (183 mm x 1524 mm) |
| Overall Thickness | 5.0 mm (includes 1 mm pad) |
| Attached Pad | 1 mm IXPE Sound Abatement Pad |
| Wear Layer | 20 mil |
| Finish Coat | Anti-Microbial & Anti-Scratch |
| Texture | Embossed |
| Edge Profile | 4-Sided Micro Bevel |
| Packaging | 30.02 sf/carton, 45 cartons/pallet, 1350.9 sf/pallet |







Reviews
There are no reviews yet.