Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Construction | Engineered Vinyl Click (EVC), Waterproof Core |
| Classification | ASTM F3261 |
| Dimensions | 9″ Wide x 60″ Long (225 mm x 1500 mm) |
| Overall Thickness | 10 mm (Including 2 mm Pad) |
| Attached Pad | 2 mm Quiet Cork |
| Wear Layer | 22 mil |
| Finish Coat | Adamantine Scratch/Stain/Wear Resist |
| Texture | Embossed-In-Register |
| Edge Profile | 4-Sided Painted Bevel |
| Packaging | 21.8 sf/ctn, 48 ctn/plt, 43.6 lbs/ctn, 6 pcs/ctn, 1046.4 sf/plt |








Reviews
There are no reviews yet.