Description
| Category | Details |
|---|---|
| Flooring Type | Resilient |
| Style | 125CT City Roots |
| Color | 07043 Muted Ember Oak |
| Construction | COREtec Residential WPC |
| Underlayment | Attached Cork |
| Width | 8.98 in |
| Length | 72.05 in |
| Thickness | 8 mm |
| Edge Profile | Enhanced Painted Bevel |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Installation Grade | Above / On / Below |
| Wear Layer | 22 mil |
| Brand | COREtec Builder |
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranties | Lifetime Residential Limited Wear Warranty |







Reviews
There are no reviews yet.