Description
Fortress offers a perfect balance of style and strength with its 7″ W x 48″ L luxury vinyl planks. Designed with a 20 Mil (0.5 mm) wear layer, this flooring provides exceptional durability for both residential and light commercial spaces. The pressed bevel edges create a realistic wood-plank appearance, adding depth and definition to every board. Each carton covers 28.32 square feet, making installation efficient and seamless while delivering timeless beauty and long-lasting performance.
Manufacturer : Flooring 2
| Feature | Details |
|---|---|
| IIC Rating | 61 |
| STC Rating | 53 |
| Antistatic | Yes |
| Dimensions | 7″ W x 48″ L |
| Waterproof | Yes |
| Thickness | 5.0 mm |
| Wear Layer | 20 mil |
| Click System | Valinge 2G |
| Attached Cushion | 1 mm EVA |
| Installation Method | Click |
| Feature | Details |
|---|---|
| Packaging | 28.32 Square Feet per Carton |
| Package Weight | 47.71 lbs per Carton |
| Pallet Count | 45 Cartons per Pallet |
| Pallet Square Feet | 1274.4 Square Feet per Pallet |
| Pallet Weight | 2146.95 lbs per Pallet |
| Category | Warranty |
|---|---|
| Rigid Core Luxury Vinyl | Lifetime Residential / 15 Year Commercial |
| Type | Codes |
|---|---|
| End Cap | FT-10 EC, FT-11 EC, FT-12 EC, FT-13 EC, FT-14 EC, FT-15 EC, FT-17 EC, FT-18 EC, FT-19 EC, FT-20 EC, FT-21 EC, FT-22 EC |
| Reducers | FT-10 RD, FT-11 RD, FT-12 RD, FT-13 RD, FT-14 RD, FT-15 RD, FT-17 RD, FT-18 RD, FT-19 RD, FT-20 RD, FT-21 RD, FT-22 RD |
| T Molding | FT-10 TM, FT-11 TM, FT-12 TM, FT-13 TM, FT-14 TM, FT-15 TM, FT-17 TM, FT-18 TM, FT-19 TM, FT-20 TM, FT-21 TM, FT-22 TM |
| Quarter Round | FT-10 QR, FT-11 QR, FT-12 QR, FT-13 QR, FT-14 QR, FT-15 QR, FT-17 QR, FT-18 QR, FT-19 QR, FT-20 QR, FT-21 QR, FT-22 QR |
| Overlap Stairnose | FT-10 SN, FT-11 SN, FT-12 SN, FT-13 SN, FT-14 SN, FT-15 SN, FT-17 SN, FT-18 SN, FT-19 SN, FT-20 SN, FT-21 SN, FT-22 SN |
| Flush Stairnose | FT-10 FSN A, FT-11 FSN A, FT-12 FSN A, FT-13 FSN A, FT-14 FSN A, FT-15 FSN A, FT-17 FSN A, FT-18 FSN A, FT-19 FSN A, FT-20 FSN A, FT-21 FSN A, FT-22 FSN A |








Reviews
There are no reviews yet.