Description
| Attribute | Details |
|---|---|
| Flooring Type | Resilient |
| Style | 570CT Metro Naturals |
| Color | 12275 Eterna Marble |
| Collection | Coretec Tile |
| Construction | COREtec Residential SPC |
| Underlayment | Attached Cork |
| Width | 18.5 in |
| Length | 37.01 in |
| Thickness | 6 mm |
| Edge Profile | Tiny Bevel |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Installation Grade | Above / On / Below |
| Wear Layer | 20 mil |
| Brand | Coretec Builder |
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | China |
| Warranties | COREtec Pro Lifetime Residential Limited Wear Warranty |







Reviews
There are no reviews yet.