Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Construction | SPC Rigid Waterproof Core Vinyl Click |
| Classification | ASTM F3261, Class I, Type B, Grade 1, Class B |
| Dimensions | 7″ Wide x 48″ Long (182 mm x 1220 mm) |
| Overall Thickness | 5.0 mm (includes 1.0 mm IXPE Pad) |
| Attached Pad | 1.0 mm IXPE Pad |
| Wear Layer | 12 mil |
| Finish Coat | Polyurethane |
| Texture | Embossed |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Packaging | 28.68 sf/ctn, 55 ctn/plt, 1577.4 sf/plt, 48.5 lbs/ctn, 12 pcs/ctn |








Reviews
There are no reviews yet.