Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Construction | SPC Rigid Core, Stone Polymer Composite |
| Classification | ASTM F3261, Class I, Type B, Grade 2, Class B |
| Dimensions | 12″ Wide x 24″ Long (305 mm x 610 mm) |
| Overall Thickness | 5.0 mm (includes 1.0 mm Pad) |
| Attached Pad | 1.0 mm IXPE Acoustical Pad |
| Wear Layer | 12 mil |
| Finish Coat | Polyurethane |
| Texture | Embossed |
| Edge Profile | 4-Sided Painted Bevel |
| Packaging | 24.03 sf/ctn, 12 pcs/ctn, 42 lbs/ctn, 54 ctn/plt, 1298 sf/plt |







Reviews
There are no reviews yet.