Description
| Attribute | Details |
|---|---|
| Flooring Type | Resilient |
| Style | 705CT Temporal |
| Color | 05028 Sea Salt Oak |
| Collection | COREtec Builder |
| Construction | COREtec Residential WPC |
| Underlayment | Attached Soft Step |
| Width | 8.85 in |
| Length | 72.05 in |
| Thickness | 10 mm |
| Edge Profile | Enhanced Integrated Bevel |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Installation Grade | Above / On / Below |
| Wear Layer | 20 mil |
| Brand | COREtec Builder |
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | Lifetime Residential Limited Wear Warranty |








Reviews
There are no reviews yet.