Description
| Category | Details |
|---|---|
| Flooring Type | Resilient |
| Style | 012CT Domain |
| Color | 08006 Miles Oak |
| Collection | Coretec Builder |
| Construction | COREtec Residential WPC |
| Underlayment | Attached Cork |
| Width | 7.09 in |
| Length | 48.03 in |
| Thickness | 8 mm |
| Edge Profile | Enhanced Painted Bevel |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Installation Grade | Above / On / Below |
| Wear Layer | 20 mil |
| Brand | Coretec Builder |
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TH |
| VOC Certification | Greenguard Gold Certified |
| Warranties | Lifetime Residential Limited Wear Warranty |







Reviews
There are no reviews yet.