Description
| Attribute | Details |
|---|---|
| Flooring Type | Resilient |
| Style | 345CT Enterprise 9″ |
| Color | 02093 Canterbury Elm |
| Collection | COREtec Builder |
| Construction | COREtec Residential SPC |
| Underlayment | Attached Cork |
| Width | 9.06 in |
| Length | 72.83 in |
| Thickness | 5.2 mm |
| Edge Profile | Enhanced Painted Bevel |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Installation Grade | Above / On / Below |
| Wear Layer | 20 mil |
| Brand | COREtec Builder |
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | COREtec Pro Lifetime Residential Limited Wear Warranty |








Reviews
There are no reviews yet.