Description
| Attribute | Details |
|---|---|
| Flooring Type | Resilient |
| Style | 492CT Revered |
| Color | 08014 Sharpwell Oak |
| Collection | Coretec Builder |
| Construction | COREtec Residential SPC |
| Underlayment | Attached Cork |
| Width | 7.2 in |
| Length | 48.03 in |
| Thickness | 5 mm |
| Edge Profile | Enhanced Painted Bevel |
| Installation Method | Floating or Direct Glue |
| Installation Grade | Above / On / Below |
| Wear Layer | 20 mil |
| Brand | COREtec Builder |
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| VOC Certification | GREENGUARD Gold Certified |
| Warranty | COREtec Pro Lifetime Residential Limited Wear Warranty |








Reviews
There are no reviews yet.